Nowy album trendów AluBook „The Future of the Planet” już dostępny

  • 16-12-2021

Trzecie wydanie albumu trendów AluBook „The Future of the Planet” jest już dostępne dla czytelników. Tym razem ALUPROF przedstawia rolę budownictwa w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu oraz budowaniu lepszej przyszłości. Bodźcem do dyskusji są przedstawione w albumie wyjątkowe realizacje, nowe technologie i rozwiązania, a także rozmowy z architektami i specjalistami branży. W trosce o dobro środowiska Aluprof zachęca do pobierania e-wydania AluBooka.

 

Ideą przyświecającą realizacji serii wydawniczej AluBook jest omawianie panujących trendów, prognozowanie nadchodzących, prezentacja innowacji, wyróżniających się realizacji oraz sylwetek osób, mających wpływ na wygląd architektury i szeroko rozumianego budownictwa. W trzecim wydaniu albumu ten cel ujęty jest w kontekście zmian, jakie czekają budownictwo, by było ono przyjazne zarówno człowiekowi, jak i środowisku. To realizacje przywracające przemysłowe obiekty mieszkańcom i przestrzeni publicznej, wykorzystywanie materiałów pozwalających zredukować ślad węglowy, a także prestiżowe certyfikaty środowiskowe – zarówno produktów, jak i całych obiektów.

Budownictwo odpowiada za niemal 40% zużycia energii i 36% emisji dwutlenku węgla. Te liczby to ogromna odpowiedzialność, jaka na nas ciąży i motywacja do jeszcze intensywniejszych poszukiwań nowych ekologicznych rozwiązań i opracowywania przyjaznych środowisku technologii. Tak, by budownictwo służyło człowiekowi i naturze, biorąc aktywny udział w rozwiązywaniu problemów klimatycznych. W tym wydaniu AluBooka prezentujemy trendy i osiągnięcia branży budowlanej, które dowodzą, że połączenie ekologii, ekonomii i estetyki jest możliwe – mówi Tomasz Grela, prezes zarządu Aluprof SA.

 

Budowanie w zgodzie ze środowiskiem i trendami

 

Trzeci album wydany przez Aluprof prowadzi czytelnika przez kilka zagadnień, pozwalających spojrzeć na nowoczesne budownictwo z różnych perspektyw. To między innymi rozdział „Let’s build a better future”. Stanowi on podkreślenie znaczenia odpowiedzialności w kontekście planowanych inwestycji i wykorzystywanych w nich rozwiązań, które oceniane są pod kątem certyfikatów środowiskowych. Pokazuje również – prezentując interesującą rewitalizację Hali Gong w Ostrawie – jak zmieniać obiekty z przeszłości, by służyły ludziom w przyszłości.

Część AluBooka „The nature of technology” pokazuje, że budownictwo i środowisko mogą tworzyć spójną kompozycję, a opracowywane innowacje pozwalają wykorzystywać potencjał natury, nie szkodząc jej. Tak jest w przypadku jednego z najwyższych drewnianych budynków świata, Sara Kulturhus w Szwecji czy też warszawskiego drapacza chmur SKYSAWA, którego kształt został zaprojektowany tak, by obiekt doprowadzał światło słoneczne do otaczających go budynków mieszkalnych – przedstawia Tomasz Grela, prezes zarządu spółki.

 

Architektura stolicy

 

Najnowsze wydawnictwo poświęcone jest również zmieniającej się Warszawie, gdzie nowoczesność płynnie łączy się z historią. Rozdział „Warsaw: Modern and revitalized” otwiera wywiad z Generalną Architekt Aluprof – Elżbietą Dziubak, która kontynuuje „misję” swojego dziadka, należąc do kolejnego pokolenia „budowniczych Warszawy”. Dlatego też rozmowa na temat roli, jaką stolica pełni dla polskiej architektury, opiera się o kilka kontekstów. W ostatnim rozdziale twórcy AluBooka skupiają się na budownictwie jednorodzinnym, pokazując – między innymi za sprawą realizacji Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci – że może ono być estetyczne, funkcjonalne i ekologiczne.

Przyszłość budownictwa

Tematyka nowoczesnego budownictwa, poruszana w najnowszym wydaniu AluBooka, wpisuje się jednocześnie w kontekst realizowanego projektu „Future Builders”. Z myślą o perspektywach rozwoju Aluprof stworzył wirtualną platformę skierowaną do architektów i urbanistów. Stanowi ona przestrzeń dla wymiany opinii na temat przyszłości miast, rozbudowy dzielnic, projektowania nowych budynków czy stref zieleni, jak również renowacji istniejących już obiektów. Tak, aby tworzyć przyjazne dla ludzi i środowiska miejsca do życia. Do rozmów o przyszłości zaproszono architektów z Polski i zagranicy, pracujących przy najbardziej progresywnych, międzynarodowych projektach, a także osoby związane zawodowo z branżą budowlaną. Wśród nich znaleźli się tacy specjaliści, jak Álvaro Leite Siza Vieira, Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik oraz Zbigniew Maćków. Rozmowy dostępne są na dedykowanej projektowi stronie: https://future-builders.com/pl/.

Aluprof udostępnia bezpłatnie album AluBook „The Future of the Planet”, chcąc dzielić się wiedzą i szerzyć odpowiedzialne podejście do nowoczesnego budownictwa. Interesujący się architekturą, panującymi trendami oraz najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed branżą powinni wejść na stronę: https://future-builders.com/pl/ i pobrać e-wydanie.

 

źródło: Aluprof